Planowane i powstające galerie handlowe w Polsce

Galerie handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Otwierane są w coraz to mniejszych miejscowościach ze względu na zapotrzebowanie. Polacy lubią robić zakupy w centrach handlowych, w których w jednym miejscu są zazwyczaj wszystkie najpotrzebniejsze sklepy. Gdzie aktualnie są planowane nowe galerie handlowe? Przyjrzyjmy się bliżej polskiej mapie handlowej.

Najszybciej baza galerii handlowych rozwija się w dużych aglomeracjach. W Warszawie, Łodzi, Trójmieście, na Śląsku czy we Wrocławiu stale powstają nowe centra handlowe. I nie chodzi tylko o gigantyczne galerie, które wzorem zachodnich państw zlokalizowane są przy stacjach kolejowych, ale również o te mniejsze – budowane przy hipermarketach spożywczych. Dane statystyczne wskazują, że w Polsce jest około 15 mln metrów kwadratowych powierzchni handlowej. W budowie jest kolejnych 15 mln metrów. Wynik ten nie jest imponujący w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami, gdzie centrów handlowych powstaje kilka razy więcej. Wskaźnik nasycenia powierzchni handlowej w Polsce, który wynosi 235 m kw. na tysiąc mieszkańców, daje średnią europejską.

W ostatnim czasie otworzyły się nowe centra handlowe w miastach średniej wielkości, np. Galeria Venus w Świdniku. W ostatniej fazie są też różne projekty w miastach wojewódzkich. Na dniach otworzy się długo wyczekiwania Galeria Metropolia w Gdańsku. Nowoczesny obiekt tuż obok stacji dworca Gdańsk Wrzeszcz oraz bardzo popularnej Galerii Bałtyckiej budzi spore zainteresowanie. Czy dwie ogromne galerie handlowe obok siebie mają rację bytu? Na to pytanie już wkrótce poznamy odpowiedź.
Kolejnym ważnym projektem na handlowej mapie Polski jest Wroclavia. Wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy roku ma działać w 2017 w miejscu dworca PKS we Wrocławiu. Na ukończeniu jest również galeria Posnania, która ma wzbogacić centrum Poznania o nowe miejsce spotkań i zakupów. W stolicy również trwają prace budowlane nad nowymi centrami handlowymi, m.in. Galeria Północna na Białołęce, Fabryka Wołomin oraz Nowa Stacja w Pruszkowie. Ciągle nie są znane ostateczne decyzje co do ważnego projektu – Galerii Wilanów – budowa której, ze względu na kłopoty administracyjne, odkładana jest od wielu miesięcy.

Centra handlowe są stale budowane, gdyż są opłacalne dla inwestorów. Można zatem przewidzieć, że kolejne galerie pojawiać się będą zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych aglomeracjach. Dogodne lokalizacje szybko są wykupywane, aby w tym miejscu mogły powstać nowe budynki handlowo-usługowe. Obserwując zachodnie trendy w budownictwie handlowym spodziewać się można kolejnych inwestycji w rejonie popularnych szlaków komunikacyjnych – stacji metra, kolei miejskiej czy obwodnicy miasta. W ten sposób dostęp do galerii handlowych będzie jeszcze łatwiejszy.

Dodaj komentarz

(*) wymagane pola są oznaczone gwiazdką