Największe centra handlowe w Polsce

Galerii handlowych w Polsce nie brakuje, te większe często nadają prestiż danemu miastu. Ciekawie zaaranżowane budynki mają za zadanie przyciągać uwagę mieszkańców i zdobić przestrzeń publiczną. Poniżej przedstawiamy sześć największych centrów handlowych w kraju.

Silesia City Center w Katowicach

Słynne centrum handlowe na Śląsku, które funkcjonuje od listopada 2005 roku. Obiekt liczy 86 tys. metrów kwadratowych GLA (powierzchni najmu brutto), co plasuje go w czołówce największych w Polsce. Projekt wyróżnia się jednoczesnym wykorzystaniem ceramiki, aluminium oraz kamienia. Twórcy koncepcji architektonicznej inspirowali się pekińskim Ptasim Gniazdem oraz górniczą kulturą, dlatego wygląd budynku nawiązuje do wiklinowego koszyka na węgiel, który dawnej używany był w śląskich kopalniach.

Bonarka City Center w Krakowie

Bardzo popularne centrum handlowe, które od lat skupia mieszkańców Krakowa w jednym miejscu. Łącznie aż 91 tys. m kw. GLA czyni Bonarkę jedną z ważniejszych galerii w kraju. To właśnie tu znajduje się gigaplex, czyli gigantyczne kino z 20 ekranami. Obiekt został wybudowany w 2009 roku i miał przedstawiać w miasto w pomniejszeniu. Wykonawcą projektu była ta sama firma, która przygotowała katowicką Silesia City Center – węgierski TriGranit.

Arkadia w Warszawie

Przez lata Arkadia wiodła prym wśród galerii handlowych. Gigantyczny obiekt, liczący 103 tys. m kw. GLA, zdobi centrum Warszawy za sprawą ciekawej aranżacji. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 2004 roku. Ponad 250 sklepów, liczne restauracje i kino zachęcają do spędzania czasu w galerii. Od 5 lutego 2010 Arkadia należy do Unibail-Rodamco, głównego właściciela europejskich centrów handlowych. Warszawska galeria została sprzedana za 715 mln euro.

Port Łódź

Identyczną wielkość jak Arkadia w Warszawie ma Port Łódź. Na 103 tys. m kw. GLA mieszczą się setki sklepów i lokali usługowych. Elementem wyróżniającym to centrum jest patio, znajdujące się w centralnej części obiektu. Jest to idealne miejsce na pokazy mody, które w Łodzi są często organizowane. Port Łódź znajduje się przy trasie wyjazdowej na Pabianice. Galeria powstała w 2010 roku, a jej głównym inwestorem była IKEA.

Manufaktura w Łodzi

Do niedawna to Manufaktura była największą galerią handlową w kraju, gdyż liczy aż 110 tys. m kw. GLA. Nadal pozostaje jednak najbardziej nietypowym centrum handlowym w Polsce. Ze względu na zaaranżowanie dawnej fabryki na galerię, którą charakteryzuje architektura dziewiętnastowiecznej Łodzi, Manufaktura stała się ważnym zabytkiem miasta. Świadczą o tym działające w galerii muzeum oraz galerie sztuki. Budynek w stylu neoromanizmu otwarto w maju 2006 roku.

Bielany we Wrocławiu

Nowym liderem wśród polskich galerii handlowych jest wrocławski Park Handlowy Bielany. Bezkonkurencyjny obiekt o powierzchni 145 tys. m kw. GLA powstał w 1998 roku, ale w wyniku rozbudowy całkowicie zmienił swoje oblicze. Ostatni etap ukończono w 2015 roku, co sprawiło, że to na obrzeżach Wrocławia, Bielanach Wrocławskich znajduje się największe centrum handlowe w Polsce. Nowoczesny obiekt przyciąga mieszkańców całego miasta. Nieopodal wejścia znajduje się stacja Wrocławskiego Roweru Miejskiego.

Dodaj komentarz

(*) wymagane pola są oznaczone gwiazdką