Kino 3D, 4D, 5D, 6D… i co dalej?

Jeszcze nie tak dawno technologia 3D budziła sensację w salach kinowych. W tej technologii powstało wiele kasowych filmów, m.in. „Kurczak Mały”, „Avatar”, „Beowulf” czy „Jurassic World”. Projekcje 3D mają na celu stworzenie iluzji głębi (obrazu trójwymiarowego), co można osiągnąć na różne sposoby – najczęstszy polega na tym, że widz ogląda inne obrazy prawym, a inne lewym okiem (obraz stereograficzny). W kinach cyfrowych najczęstsze systemy wyświetlania filmów 3D to RealD Cinema, MasterImage, XpanD i Dolby 3D Digital Cinema. W dzisiejszych czasach jednak projekcje 3D są tak powszechne, że nie robią już wielkiego wrażenia na widzach. Powstały więc kolejne technologie mające zapewnić szczególne doświadczenia podczas seansów kinowych – nie tylko bodźce wzrokowe.

Kino 4D pod względem obrazu zapewnia to, co kino 3D. Obraz jest uzupełniony o dźwięk przestrzenny wysokiej jakości, a także, co chyba najciekawsze, o ruch i wrażenia dotykowe. Efekt ten dają specjalne krzesła (Smart Seat), które poruszają się (drżą, kołyszą się i zapadają) w sposób dostosowany do fabuły filmu. Mechanizmy pozwalają też na odczuwanie wiatru, mgły i deszczu, a nawet wrażenia, że coś nas chwyta za nogę (dlatego są chętnie wykorzystywane podczas projekcji horrorów). Wszystko po to, by pogłębić wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w oglądanych wydarzeniach. Pierwszy film w tej technologii, „The Sensorium”, powstał w Stanach Zjednoczonych w 1984 r. Takie interaktywne kina są nieraz atrakcją parków rozrywki; wyświetlane są tam filmy krótkometrażowe, w których efekty specjalne są ważniejsze od akcji. Jednak coraz częściej można obejrzeć seanse pełnometrażowe – wiele słynnych filmów już przekonwertowano na ten format. W Polsce wybrane kina sieci Cinema City (aktualnie w Warszawie, Krakowie i Lublinie) mają w ofercie sale Skoda 4DX.

Oprócz kin 4D można jeszcze trafić na kina 5D. Jaka jest różnica? W praktyce – właściwie żadna, przynajmniej na ten moment. Według niektórych definicji kino 4D zapewnia bodźce ruchowe i dotykowe, a 5D dodaje do tego zapach – natomiast opisy oferty poszczególnych kin wskazują, że nie jest to takie oczywiste. Czasem to kwestia nazewnictwa przyjętego przez poszczególne sieci kin i producentów ich wyposażenia. Jak wspomniano, w sieci Cinema City stosowana technologia nosi nazwę 4DX, natomiast nazwa „Kino 5D” jest w Polsce zastrzeżonym znakiem towarowym i odnosi się do określonej sieci kin o nazwie Kino 5D Extreme. Z kolei kino 6D zapewnia płynny ruch jak w symulatorze – w Polsce można tego doświadczyć w kinie Cinetrix w warszawskim Forcie Wola.

Pojawiają się jednak wzmianki, że już wkrótce zaangażowanie widzów w film pójdzie jeszcze dalej – będą oni mogli decydować o losach bohaterów. Odbiorca stanie się więc reżyserem – przynajmniej do pewnego stopnia. Widzowie będą mogli głosować, co ich zdaniem powinno się dalej wydarzyć w filmie, a wybór większości będzie decydujący.

Dodaj komentarz

(*) wymagane pola są oznaczone gwiazdką