Galeria handlowa, centrum handlowe czy dom handlowy?

Zapewne każdy z nas zetknął się kiedyś z tymi nazwami. Jakie są jednak różnice między tymi obiektami – i czy w ogóle jakieś istnieją?

Galeria handlowa, centrum handlowe

Według definicji, galeria handlowa lub centrum handlowe to obiekt, w którym znajdują się różne sklepy i punkty usługowe, z reguły mające różnych właścicieli (najemców). Galeria handlowa ma zwykle dużą powierzchnię i od jednej do trzech kondygnacji. Budynek ma przeważnie 2-3 wejścia i obszerny hall, z którego można przejść do poszczególnych sklepów. Jednak zdarzają się obiekty mające w nazwie słowo „galeria” lub „centrum”, gdzie wejścia do sklepów i punktów gastronomicznych, przynajmniej niektórych, znajdują się na zewnątrz budynku. Przykładem tego jest np. Sopot Centrum czy galerie sieci Dekada.

Największym centrum handlowym w Polsce (wg stanu na wrzesień 2016 r.) jest Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich – GLA (powierzchnia najmu brutto) wynosi 145 000 m kw. Z kolei największym takim obiektem na świecie jest New South China Mall o powierzchni handlowej ok. 660 000 m kw. (z czego jedynie niewielka część jest zajęta przez najemców).

Dom handlowy, dom towarowy

Dom handlowy/towarowy w tradycyjnym sensie to zwykle jeden duży sklep (według definicji GUS powierzchnia sprzedażowa powinna wynosić powyżej 2000 m kw.) oferujący produkty podzielone na działy – np. odzież, obuwie, kosmetyki, wyposażenie domu itp., bez wyraźnie wyodrębnionych lokali. Często jest wielokondygnacyjny.
Chyba najsłynniejszym obiektem handlowym tego typu na świecie jest Harrods w Londynie. Pierwszy sklep założony przez Henry’ego Charlesa Harroda został otwarty w 1849 r. Obecny budynek pochodzi z 1905 r. i ma 7 kondygnacji.

Jeśli chodzi o przykłady z Polski, w latach 50. w Warszawie powstał Centralny Dom Towarowy. Później zmienił nazwę na Centralny Dom Dziecka, a następnie Smyk. Obecnie budynek jest poddawany rewitalizacji i ma nosić nazwę CEDET. Natomiast na początku lat 60. powstał Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit w Katowicach. Obecnie mieści się tam siłownia, sklep Społem, bank i zaoczne liceum.

Jednak różnica między galerią handlową a domem handlowym nie zawsze jest wyraźna, a pojęcia te bywają stosowane niekonsekwentnie. Przykładowo, olsztyński dom towarowy Dukat w latach 80. i 90. był podzielony na działy z różnymi towarami na wspólnej przestrzeni, rozmieszczone na kilku piętrach. Jednak inny przykład z tego samego miasta, dom handlowy Tomek i dom handlowy Jakub (funkcjonujące pod tymi nazwami w latach 90. i na początku XXI wieku, mieszczące się w jednym budynku; obecnie Centrum Handlowe Jakub), pokazuje, że pod względem organizacji obiekty te bardziej przypominały małą galerię handlową (wspólne korytarze,z których przechodziło się do niewielkich sklepów różnych branż).

Obecnie można odnieść wrażenie, że typowe domy towarowe ustępują miejsca galeriom handlowym, ale nadal tych pierwszych jest dużo; mamy np. domy sieci Smyk w całym kraju.

Dodaj komentarz

(*) wymagane pola są oznaczone gwiazdką