Ciekawe i oryginalne galerie handlowe

Centrum handlowe to obecnie nie tylko miejsce, które ma spełniać funkcje handlowo-usługowe, ale również punkt ważny na mapie miasta, który przykuwa uwagę i stanowi atrakcyjną wizualnie dekorację. Poniżej przedstawiamy te miasta, które naszym zdaniem mogą się poszczycić najbardziej oryginalnymi centrami handlowymi. Nie da się przejść obok nich obojętnie!

Poznań: Stary Browar, Galeria MM

Poznań słynie z wielu ciekawych projektów centrów handlowych, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Stary Browar – galeria, która jest zarazem ikoną architektury Poznania. Pierwotnie – klasyczny Browar Huggera z czerwonej cegły, dziś – kompilacja industrialnej stylistyki XIX wieku z XX-wiecznym budownictwem high-tech. Interesująca pod względem architektonicznym jest również poznańska Galeria MM, powstała na miejscu pasażu, w którym niegdyś handlowali wielkopolscy kupcy. Obecnie jest to nowoczesny kompleks zbudowany w duchu dekonstruktywizmu. Jego cechą charakterystyczną jest awangardowa i nietypowa fasada, w której uwagę przykuwają nierównomierne płyty elewacji o fakturze przypominającej skały. Spomiędzy „skalistych” elewacji wyłania się ściana o regularnych kształtach wykonana ze szkła.

Katowice: Silesia City Center, Galeria Katowicka

Będąc na Śląsku warto zwiedzić nie tylko kopalnie, ale również największe w tym regionie centrum handlowe, jakim jest Silesia City Center w Katowicach. Przed laty znajdowała się tu kopalnia „Gottwald”, która w 2005 roku przeistoczyła się we wspaniałą i efektowną galerię łączącą tradycyjne śląskie wątki kopalniane z motywami orientalnymi. Fasada galerii przełamała stereotypową estetykę znamienną dla budynków handlowych. Obfituje w ażurowe elementy ceramiczne osadzone na półkolistej bryle, a całość konstrukcji dopełniają liczne elementy ze szkła, ceramiki, aluminium i kamienia. Architektoniczną wisienką na torcie jest w budynku światło, które dociera do wnętrza przez centralny świetlik oraz obwodowe okna dachowe. Równie imponującym obiektem handlowym zlokalizowanym na terenie Śląska jest Galeria Katowicka z opływowym kształtem, który tworzą szklane elementy oraz podwójna i podświetlana, różnokolorowa elewacja z ażurowych paneli stalowych.

Kielce: Galeria Korona, Galeria Echo

Niezwykle efektownie prezentują się również galerie handlowe w Kielcach. Na szczególną uwagę zasługuje tu Galeria Echo, która nocą rozświetla się tęczową gamą barw. Pochodzą one z emitujących ponad 16 milionów kolorów lamp LED, które pokrywają najważniejszy element konstrukcji, czyli rotundę z głównym wejściem do budynku. Warta zobaczenia jest również Galeria Korona otoczona ażurowym ekranem, który kształtem przypomina symbol Kielc, czyli koronę. Budynek pokrywają panele perforowane, dzięki którym możliwa jest modyfikacja elewacji w zależności od rodzaju oświetlenia. Nocą, galeria zachwyca różnokolorową iluminacją.

Warszawa: Złote Tarasy

Pośród surowych, wysokich, wielkomiejskich biurowców, Złote Tarasy malują się jako oryginalna i kontrastowa kompozycja, która nawiązuje do natury i organicznych kształtów. Zgodnie z zamysłem twórców konstrukcja jest nawiązaniem do historycznych parków warszawskich ocalałych po drugiej wojnie światowej, a falujący, szklany dach galerii to metafora oglądanego z lotu ptaka parku miejskiego. Powierzchnia dachu jest wspierana przez podpory w kształcie drzew. Całość tworzy imponującą efektowną, wręcz kosmiczną konstrukcję, o której został nakręcony dokument na kanale Discovery.

Dodaj komentarz

(*) wymagane pola są oznaczone gwiazdką