Ciekawe centra handlowe na świecie

Poniżej prezentujemy kilka obiektów handlowych z różnych krajów, zarówno te nowoczesne, jak i zabytkowe. Zwracają one uwagę nie tylko oferowanymi atrakcjami, ale też wyglądem.

Szwecja: Centrum Emporia w Malmö, K: fem w Sztokholmie

Obie galerie zostały zaprojektowane przez pracownię Wingardh Arkitektkontor. Emporia to największa galeria handlowa w Skandynawii – ma 98 tys m kw. Została otwarta w 2012 r. Budynek miał przypominać bałtycki bursztyn; jest przeszklony i ma nietypowy kolor – bursztynowożółty, który z tyłu przechodzi w niebieski. Charakterystyczne jest także wgłębienie wykończone szkłem giętym, które sprawia, że bryła budynku zdaje się topnieć w słońcu. Na dachu znajduje się park, a wewnątrz – ponad 200 sklepów, restauracji i kawiarni. Galeria K:fem została uznana za najlepszy obiekt handlowy 2008 r. na World Architecture Festival w Barcelonie. Budynek jest pokryty warstwą cieniowanego, mlecznego szkła, spod której prześwituje czerwona warstwa z logotypami firm. We wnętrzu również znajdują się półprzezroczyste powierzchnie pokryte białymi wzorami.

Chiny: Galaxy Soho w Pekinie

Kompleks budynków handlowo-biurowych został zaprojektowany przez słynną architekt Zahę Hadid i oddany do użytku w 2012 r. Kompleks zbudowany jest z betonu architektonicznego i i składa się z czterech obłych, jajowatych wież połączonych przejściami. Nie można tu znaleźć kątów prostych – także ściany we wnętrzach są opływowe. Obiekt ma 15 kondygnacji i ponad 300 000 m kw. powierzchni użytkowej. Na trzech pierwszych kondygnacjach znajduje się centrum handlowe, a na kolejnych usługi gastronomiczne i rozrywkowe oraz pomieszczenia biurowe.

Francja: Galeries Lafayette w Paryżu

Jest to najpopularniejszy dom handlowy w Paryżu. Został założony w 1894 r. jako niewielka pasmanteria. Obecnie ma dziesięć pięter, a jego powierzchnia wynosi 70 000 m kw. Charakterystyczne elementy jego konstrukcji to taras widokowy, secesyjna kopuła, kolorowe witraże oraz balustrady dekorowane motywami roślinnymi. Znajdują się tu ekskluzywne sklepy znanych marek, głównie odzieżowych, obuwniczych i jubilerskich. Galeries Lafayette ma swoje sklepy także w innych krajach i miastach, m.in. w Berlinie, Casablance, Dubaju i Pekinie.

Włochy: Galeria Vittorio Emanuele II w Mediolanie

Jest to najstarszy dom handlowo-usługowy we Włoszech. Obiekt został zbudowany w latach 1865-1877 w stylu neoklasycystycznym, na planie krzyża. Jego dwa skrzydła są osłonięte szklanym arkadowym dachem, natomiast ośmiokątna część środkowa – efektowną szklaną kopułą. Podłoga pokryta jest mozaiką przedstawiającą herby stolic Królestwa Włoch. W budynku znajdują się luksusowe sklepy najsłynniejszych włoskich projektantów, kawiarnie i restauracje.

Anglia: Harrods w Londynie

Harrods to luksusowy (uważany nawet za najbardziej luksusowy na świecie) dom towarowy w ekskluzywnej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Obecny budynek powstał w 1905 r. i ma 7 pięter. Mieści się w nim ok. 330 działów, a jego powierzchnia wynosi 20 tys. m kw. Charakterystyczna fasada budynku przypomina pałac, a oświetlenie elewacji składa się z ok. 1200 żarówek.

Dodaj komentarz

(*) wymagane pola są oznaczone gwiazdką